Laika plānošanas pamatprincipi panākumu gūšanai

Laika plānošanas pamatprincipi ir jāapgūst katram, kurš vēlas gūt panākumus. Šobrīd mēs dzīvojam ērā, kad uz goda pjedestāla ir paceltas veiksmīgas un enerģiskas personības – uzņēmēji, mūziķi, sportisti… Šīm personībām ir vairākas kopīgas iezīmes, tostarp veiksmīga minūšu, stundu un dienu izmantošana. Tomēr paši laika plānošanas pamatprincipi un to lielā vērtība ir neatkarīgi no modes mainīgā noskaņojuma. Tos izmantoja senatnes dižie cilvēki, un tos lietos arī tālā nākotnē. Iepazīsimies ar šiem principiem tuvāk!

 

Laika plānošanas ieguvumi

Neviens nepiedzimst ar nevainojamām laika plānošanas dotībām. Kā katra prasme, tā ir apgūstama un noslīpējama. Daļai cilvēku motivācija uzlabot šo prasmi rodas, kad viņi apzinās tās sniegtos ievērojamos ieguvumus. Starp šiem ieguvumiem var tikt minēti:

  • Mazāks stresa līmenis
  • Spēja paveikt vairāk uzdevumu
  • Retāka vajadzība labot pieļautās kļūdas
  • Retākas problēmas pienākumu, sanāksmju u.c. lietu aizmiršanas dēļ
  • Vairāk brīvā laika atpūtai un patīkamām lietām
  • Mazāk nelietderīgas laika izniekošanas
  • Punktuāla un produktīva cilvēka reputācija

Ja kāds no šiem ieguvumiem tev šķiet ļoti tīkams, apdomā – varbūt beidzot ir pienācis laiks ierastos laika izmantošanas paradumus aizstāt ar labākiem un efektīvākiem?

 

Paveikt vairāk lietu vai paveikt pareizās lietas?

Daļa cilvēku, uzsākot savu laika plānošanas ceļojumu, piedzīvo vilšanos, kad saprot – laika plānošana nav burvju nūjiņa visu iespējamo mērķu piepildīšanai. Daļa vēlmju un ieceru aizvien paliek neīstenotas.

Paveikt vairāk lietu nozīmē pielietot laika plānošanas pamatprincipus, stratēģijas un rīkus, lai ierobežotā stundu skaitā izdarītu vairāk uzdevumu. Tā ir taktiska pieeja. Produktivitātes uzlabojums var būt ļoti labs.

Paveikt pareizās lietas nozīmē ieguldīt pūles virsmērķa un misijas definēšanā, lai saprastu – varbūt es varu nevis veikt uzlabojumus savā pašreizējā projektā, bet gan izvēlēties daudz efektīvāku projektu? Tā ir stratēģiskā pieeja. Produktivitātes uzlabojums var likt aizrauties elpai.

 

Trīs svarīgi laika plānošanas pamatprincipi

Ieskatam iepazīsim svarīgus laika plānošanas pamatprincipus. Panākumiem bagāti cilvēki tos iemācās pielietot tikpat labi kā reizrēķinu. Un uz to bāzes var tālāk attīstīt sarežģītākus, konkrētajai situācijai vispiemērotākos principus.

Uzraksti savus mērķus

Mērķis, kurš netiek uzrakstīts, netiek paveikts. Tiek uzskatīts, ka mūsu zemapziņa pati sāk meklēt risinājumu precīzi definētām problēmām un iespējām. Turklāt – tikai precīzi definētu mērķi mēs spējam vizualizēt. Šī vizualizēšana ir spēcīgs rīks panākumiem bagātu cilvēku arsenālā. Iztēlojoties precīzu mērķi dzīvīgi, ar emocijām, mēs it kā noskaņojamies uz pareizās frekvences un spējam saskatīt iespējas mums apkārt.

Starp citu, uzrakstītos mērķus ir vēlams regulāri pārlasīt. Daži panākumiem bagāti cilvēki iet vēl tālāk – viņi šos mērķus raksta katru dienu no jauna.

Sāc ar svarīgāko

Ietekmīgs motivējošais autors un personības treneris Braiens Treisijs (Brian Tracy) bieži mudina uzdot jautājumu: “Kuru vienu lietu es paveiktu, ja man vajadzētu uz mēnesi izbraukt no pilsētas?” Kad šī lieta ir definēta, atliek vien ķerties tai klāt. Minētais jautājums ļauj saprast patiesās prioritātes.

Daļa cilvēku atliek svarīgo lietu paveikšanu uz vēlāku laiku, kad būs apdarīti visi mazie darbiņi. Taču šāds brīdis var arī nepienākt. Bez tam – cilvēka gribasspēks ir ierobežots resurss, kurš dienas gaitā samazinās. Tērējot savu gribasspēku nenozīmīgiem uzdevumiem, mēs samazinām savas iespējas paveikt ko patiesi nozīmīgu.

Iemācies pateikt “nē”

Kāds autors salīdzina biznesa un privātās dzīves projektus ar sporta sacensībām. Šajās “sacensībās” parasti uzvar tie dalībnieki, kuri attiecīgo disciplīnu ir labprātīgi izvēlējušies. Savukārt tiem, kuri uz līdzdalību “sacensībās” ir pierunāti vai piespiesti, lielākoties ar vājš rezultāts.

Daudziem no mums ir nepatīkami atteikt otram cilvēkam. Tomēr šīs prasmes apguve nāk par labu gan mums pašiem, gan citiem. Jo mazākam projektu skaitam mēs atvēlējam savu uzmanību un spēku, jo kvalitatīvāk katru no tiem spējam paveikt.